Neden Profesyonel Halı Temizliği

Sayın tüketici bu makalemizde halı temizliğinde neden profesyonel halı temizliği gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Tecrübelerimize dayanarak aşağıdaki sonuçları çıkardık ve sizlere sunuyoruz.

Yapılan araştırmalara göre  sadece bir insanın bedeninden günde yaklaşık 1-3 gram ölü deri döküldüğü, ortalama büyüklükte bir evde yılda yaklaşık 4 kilogram ölü deri tozu oluşmaktadır. Bu tozların  bir çoğu alerjik hastalıklara yol açtığı tespit edilmiştir.

Yine araştırmalar sonucunda , alerjiyi tetikleyecek miktarda tozun toplandığı en tehlikeli bölgenin evlerde kullanılan halıların olduğu , evin en tehlikeli noktasının  evin girişi, ikinci tehlikeli bölgenin  ise odalardaki halılar olduğu sonucuna varan araştırmacılar:

“Neredeyse tüm evlerde bulunan akarlar önemli bir alerji üreticisidir.

Maytlar sıcak ve nemli ortamları severler. Maytlar halıların, üstteki tüylü kısımdan çok sert olan taban bölümüne kaçmayı tercih ederler. Kullandığınız halılara her hafta normal, ayda bir de yoğun temizlik yapın.

Yılda en az bir kez profesyonel bir Halı Yıkama firmasına Halılarınızı temizletmeniz, halılarınızın dip kısımlarındaki gözle göremediğiniz Maytların halıdan atılmasına olanak sağlamaktadır.

Bu araştırma sonuçlarından da anlaşılacağı gibi insanların evlerinde en çok temas ettiği halıların sağlık açısından potansiyel bir tehlike olduğu gerçeğini anlamak güç değildir. Bunun yanında Türk ailesinin  yapısı gereği insanlar halılarını her yıl yıkamak zorunluluğu hissetmektedir.
Gerek  hızla gelişen apartmanlaşma gerçeği, gerek günümüzde çalışan bayanların çokluğu gerekse Türk insanının değişen sosyo ekonomik yapısı halı temizleme işinin bir sektör haline gelmesine sebep olmuştur.

Son yıllarda  ciddi manada  profesyonel halı temizleme şirketlerinin yanında , sadece para kazanmak adına özellikle oto yıkamalarda ve merdiven altı kayıt dışı vasıfsız kişilerde bu işi yapmaya başlamışlardır.
Sektör ile ilgili yeterli bilgi,donanım ve teçhizatı bulunmayan bu tür iş yerleri gayri sıhhi şartlar altında bilinçsizce verdikleri hizmetle tüketiciyi zor durumda bırakmakla birlikte Profesyonel halı temizleme şirketlerine bakış açısını da olumsuz yönde etkilemektedirler.

Scroll to Top