Kanal 3’te Halı Yıkama konusunu ele aldık

Bir Halı yıkama işletmesinde neler olmalı?

Firma sahibimiz Kadir ÖZKARAKAŞOĞLU Kanal 3 (Afyon)’te yapılan halı yıkama konusunda görüşlerini paylaştı. Gelen sorulardan bir tanesi “bir halı yıkama işletmesinde neler olmalı?” sorusuna şu cevabı vermiştir.

kanal 3te halı yıkama

Öncelikle halı yıkama fabrikasında halıların kayıt altına alınması büyük önem arzetmektedir. Buradaki amaç, yıkama sırasında veya önceden oluşan sorunların belirlenmesidir.

  • Bu işlemden sonra halı çeşitleri ayrılmaktadır. Eskisi gibi tek tip halı yok artık. Günümüzde bir çok çeşit halı mevcuttur. Bambu ipliklerinden dokunan halılardan tutun, naylon iplik ile üretilen halılara kadar çeşit mevcuttur. Makine halısı bile çok çeşit kalite ve cinste üretilmektedir.
  • Profesyonel bir halı yıkama tesisinde her halı kendi cinsinde yıkanması.
  • Yıkama öncesi toz alma işlemi mutlaka yapılmalıdır, bunun için toz alma makinesi olmalıdır.
  • Ön ıslama yapılması gereken halılar için ıslama alanı. Bu noktada şu notu düşmekte fayda var. Havuz sistemi bir çok halı yıkamacı kullanmaktadır. Havuz denilince akla masmavi, berrak olimpik havuzlar gelir. Ancak halı yıkama havuzları böyle değil. Çok büyük oranda halı yıkamacıların havuzları sağlıklı değildir. Onlarca yüzlerce halı havuzlarda beklemektedir. Biz havuz sistemini önermiyoruz. Şampuan olarak da çok ucuza adı sanı belli olmayan litre fiyatı 40-50 kuruşluk şampuan kullanan firma da var, en kaliteli şampuanı (10-15 TL/lt) kullanan firma da var. Neden 3 TL ye halı yıkanıyor, neden 6 – 7 TL ye halı yıkanıyor Türkiye genelinde? Maliyetleri düşürdükçe kalite de düşecektir, ancak insanlar gözmezden geliyor, anlayamıyor. Bu günkü şartlarda pazara gidildiğinde 2 TL ya domates var 6-7 TL ye domates var. Aynı olay halı yıkamada da geçerli.
  • Bir diğer konu halı yıkama makinesi, piyasada çok kaliteli halı yıkama makineleri üretilmekte, halıya hiç zarar vermeden mükemmel temizlik sağlayan makineler var. Bunlar iyi bir fabrikada olması gerekir. Ancak bu konuda iyi tercih yapılmalı, ucuza makine alıp daha sonra halılara zarar veren bir makine hiç bir işe yaramaz. Maliyet kat kat fazlalaşır. İyi bir makine 80-100 bin TL olmakta, 15-20 bin TL ye de makine bulmak mümkün.
  • Halı sıkma makineleri yine olmazsa olmaz unsurlardan. Biz rulo tip sıkma makineleri kullanıyoruz. Halı sıkma makinelerinin kalitesi de önemlidir. Tambur kısmı krom olmalı mutlaka, ıslak olan tambur kısmı halıya zarar vermektedir.
  • Kurutma odası, her halı yıkama fabrikasında mutlaka olması gereken kurutma odasıdır. Her halı güneşte kurutulmaz. Günümüzde teknoloji gelişti, çok güzel kurutma makineleri var.Öyle halılar var ki güneşte 2 saat kalsa rengi solmaktadır hassas boyası vardır. Bunun için mutlaka kapalı kurutma odaları olması gerekir.
  • Halının son kontrol aşaması kesinlikle olmalı, hav alma tüy tarama işleminden geçmesi, yıkama esnasında çıkmayan tüylerin temizlenmesi. Bir çok müşteri şunu demektedir ” yıkamaya verdim halımda kıl tüy yoktu, halım kıllı tüylü geldi” bu sorun genelde havuz sistemi kullanan firmalarda yaşanmaktadır.”
    Konu ile ilgili video aşağıdadır. Videoyu sonuna kadar izlemenizi öneriyoruz, püf noktaları mevcuttur.

Yorum bırakın

Scroll to Top