Kuru Temizleme

Üsküdar Halı Yıkama Fabrikası temizlik hizmetine kuru temizleme işi ile girmiş ve zamanla perde yıkama ve halı yıkama hizmetlerini eklemiştir. Hali hazırda kuru temizleme hizmetimiz Dr. Fahri Atabey Caddesinde devam etmektedir. Baba mesleği olan kuru temizleme hizmetini en kaliteli hizmeti vermek için sürekli olarak kendini geliştirmektedir. Firmamız 1981 yılından itibaren profesyonel Kuru temizleme hizmeti vermektedir.

kuru temizleme

Kuru temizleme nedir?

Kuru temizleme aslında kuru kuruya yapılan bir temizleme işlemi değildir. Birçok müşterimiz ve birçok insan kuru temizleme deyince elbiselerin kuru temizlendiğini sanmaktadır. Aslında kuru temizleme kelimesi kuru sistem temizlemenin kısaltılmış halidir. Kuru temizleme, tekstil ürünlerinin, elbiselerin ve bütün kumaş türlerinin üzerinde bulunan kirleri ve lekeleri çıkarmak için perkloretilen adı verilen Almanya ve Avrupa ülkelerinden ithal edilen özel ve pahalı bir kimyasal ilaç ile yapılan, Almanya ve İtalya’dan ithal edilen kuru temizleme makineleri ile yapılan temizleme işlemidir.

Kuru Temizleme nasıl yapılır?

Kuru temizleme işlemi öncesinde temizlenecek elbiselerin, tek tek leke kontrolleri yapılmaktadır. Lekeli ve çok kirlenen elbiselerin yaka, kol ağızları, astar kirleri ve paça kısımları ön giderici leke ilaçları ile leke makinesinde ön temizleme ve leke çıkarma işlemi ile profesyonel leke ilaçları ( Henkelseitzbüfa ) Alman ve İtalyan leke ilaç setleri ile çıkarılmaktadır.

Kuru temizleme makinesinde kullanılan kimyasalın kalitesi çok önemlidir. Ucuz ve markasız kuru temizleme ilaçları, kumaşların renklerini soldurmakta veya matlaştırmaktadır. Kuru temizleme hususunda çok önemli bir diğer husus ise kuru temizleme makinesinde kullanılan yıkama programlarıdır.

üsküdar kuru temizleme

Bir çok kuru temizleme firması makinesinde ön yıkamalı programlarla temizleme yapmamaktadır, aynı ilaçla yüzlerce elbise temizlenmekte ve makine deposundaki ilaç çamur gibi olmaktadır. Buda temizlenen giysilerin renklerinin matlaşmasına, açık renk giysilerin ve pantolon iç kemerlerinin grileşmesine neden olmaktadır.

Profesyonel ve Kurumsal Hizmet veren Kuru temizleme firmalarında ön yıkama programı ile elbiseler temizlenmekte, her temizleme sonrası kirlenen ilaç kaynatma, arıtma deposuna gönderilerek burada arıtılarak her yeni temizleme işleminde tertemiz ilaç kullanılmış olur ve aynı zamanda elbiseler ilk yıkama sonrası ikinci yıkama programında tekrar ve daha uzun yıkanmış olur.

Kuru temizleme işleminde çok önemli bir diğer husus ise Kuru temizleme makinesinin temizleme süresidir. Dünya genelinde kullanılan kuru temizleme makineleri ortalama 50 – 60 dakika aralığında çalışmaktadır, sağlıklı olan şeklide budur. Ama maalesef ülkemizdeki birçok büyük alış veriş merkezlerindeki, Kuru temizleme firmalarındaki makinelerin temizleme süreleri 15 – 20 dakikaya indirilmektedir. Saatlik sistem ile çalışan bu firmalarda 1 -2 saatte başka şekilde elbise teslim edilebilmesi mümkün olmamaktadır.

Bu nedenle Kuru temizleme makinesindeki elbisenin kısa süre kimyasal ilaç ile yıkanması lekelerin ve kirlerin tamamen çıkmadan ve makinedeki elbiselerin tamamen kurumadan, elbise üzerindeki kimyasal ilacın elbise üzerinden tamamen uçmadan makineden çıkarılması sağlığınız açısından bir risk oluşturmaktadır.

KURU TEMİZLEME MÜŞTERİLERİNİ UYARIYORUZ!

SAATLİK KURU TEMİZLEME ÇOK SAĞLIKLI BİR İŞLEM DEĞİLDİR.

FİRMAMIZ PROFESYONEL VE % 100 GARANTİLİ KURU TEMİZLEME HİZMETİ VERMEKTEDİR.

Kuru Temizlemenin Tarihi ve Keşfi

Kuru temizlemenin geçmişi antik zamanlara dayanır, tekstil ürünlerinin başlangıcına kadar uzanır. İlk zamanlarında giysiler üzerindeki yağı çıkarmak için küllü su, amonyak ve bir çeşit killi çamur kullanılıyordu. Petrol bazlı bir sıvının makine yağlı bir kumaş üzerine dökülmesi ve bu sıvının buharlaşmasından sonra lekenin ortadan kaybolması Kuru temizlemenin keşfi olmuştur. İlk Kuru temizleme mağazası 1840 yılında Jolly Belin tarafından Paris’te açılmıştır(1)

kuru temizleme makinesi

Scroll to Top