Halı Yıkama Aşamaları

Halı yıkama aşamaları genel olarak yıkama, sıkma ve kurutma aşamalarından oluşur. Ancak profesyonel halı yıkama firmaları bu aşamalarda daha hassas davranarak halının maksimum temizlenmesi ve sıfır hata ile bu işin yapılmasını sağlamaktadır. Üsküdar halı yıkama fabrikası da titiz bir yıkama işlemi gerçekleştirmektedir. 30 yıldan fazla bu işin içinde olan firmamız tecrübesi ile halılarda maksimum temizlik elde etmektedir.

halı yıkama aşamaları

Halı Yıkama Aşamaları Nelerdir?

1- Müşterilerimiz firmamızı aradığında bize daha önce halı yıkatmış ise halı yıkama programımız müşterimizi telefonundan otamatik olarak tanımaktadır. Bizi ilk defa arayan müşterlerimizin adres bilgileri bilgisayar programına kaydedilerek sipariş kayıtlarını oluşturmaktayız.

2- Uzman personelimiz halılarınızı evlerinizden veya işyerlerinizden emanet makbuzu ile teslim alır.

3- Teslim alınan halılar servis aracında tek tek etiketlenir, bu sayede halılarınızın karışması veya kayıp olması önlenmiş olur.

4- İşyerimize gelen halılarınız öncelikle cinsine ve temizleme işlemine göre ayrılır.

5- Halılarınız halı yıkama işleminden önce tek tek kontrol edilerek, santimi santimine ölçülerek ölçüleri ve halılardaki deformeler veya sorunları varsa kayda alınır.

6- Ölçüm ve ilk kontrolden geçen halı bol su ile tamamen ıslanır, tamamen ıslanan halının ilk şampuanlama işlemi yapılır, tamamen şampuanlanan halı halı yıkama makinesi ile yıkanır.

7- İlk yıkama işlemi sonrası halıya tazyikli su tutularak halı üzerindeki şampuan ve köpük gelberi ile temizlenir aynı zamanda bu işlem ile halı dibindeki kirler ve tozlar temizlenmektedir.

8- Bu köpük temizleme işlemi sonrası şampuan ile çıkmayan lekeler var ise bu lekeler profesyonel leke ilaçları ile çıkarılır.

9- İlk yıkamadan sonra halı ikinci kez şampuanlanarak tekrar yıkanır.

10- İkinci yıkama işlemi sonrası halı tazyikli su ile tekrar durulanır.

11- İlk durulama işlemi sonrası halı yüzeyindeki köpükle birlikte halı dibindeki kirlerde tekrar temizlenmiş olur.

12- Aynı durulama işlemi ikinci kez tekrarlanır.

13- Tamamen durulanan halı rulo şeklinde sarılarak halı rulo sıkma makinesi ( santrafüj makinesi) ile tamamen suyu bitene kadar sıkılır.

14- Sıkma işleminden sonra halı sıkma sonrası leke ve temizlik kontrol masasında açılarak yıkama sonrası kontrolü yapılmaktadır.

15- Bu kontrolde temizliği beğenilmeyen halı tekrar yıkama işlemine alınır.

16- Sıkma işlemi sonrası temizlik kontrolünden geçen halı kapalı halı kurutma bölümüne asılarak sıcak hava apereyleri ve nem alıcı fan sistemi ile tamamen kurutulmaktadır.

17- Kurutma bölümünde tamamen kuruyan halı katlanarak son kontrol bölümüne alınır.

18- Halı son kontrol masasında amerikan malı profesyonel vakum ve fırçalama makinesi ile tek tek vakumlanarak ve son kontrollerinden geçirilerek katlanır.

19- Katlama işlemi biten halı parfümlenerek ambalajlanır.

20- Ambalajlanarak teslime hazır hale gelen halı guruplama rafına alınır.

21- Gurupları tamamlanan halılar artık teslime hazırlardır.

22- Temizleme işlemi biten halıların, müşteri aramaları yapılarak, müşterilerimize söz verdiğimiz teslim gününde ve teslim saatinde teslimatları yapılır.

Halı yıkama aşamaları ile ilgili makalemizde gördüğünüz gibi profesyonel yapılan bir halı temizleme işlemini 22 aşamada anlatabildik. Şimdi bir oto yıkamacısında yıkanan bir halı ile yukarıdaki aşamalardan geçen bir halı arasındaki farkı siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

Scroll to Top